A vörös óriáskenguru
2004.10.12. 19:21
Vajon miért van az, hogy Ausztrália annyi embernek a kengurut juttatja eszébe?...
Kedvenc erszényesem, a vörös óriáskenguru!
Vajon miért van az, hogy Ausztrália annyi embernek a kengurut juttatja eszébe? S bár kenguru és kenguru között is van különbség, én most a legnagyobbat választottam, hiszen nála jóval kisebb növésű rokonai is léteznek. Elképzelheted mekkorára képes megnőni egy kifejlett hím! A vörös óriáskenguru szinte a legnépszerűbb és leginkább elterjedt kengurufajta. Főként Ausztrália belső, nagy kiterjedésű területein él, amely főként a sivatagokat és félsivatagokat jelent, s ahol víz csak nagyon csekély mennyiségben fordul elő. Visszatérve a méretekhez meg kell állapítani, hogy bizony jelentős az eltérés a hím és a nőstény kenguruk között.
 | A nőstények általában úgy 1 méter hosszúságúak, a farkuk pedig majdnem még egyszer ennyi, ezzel szemben a hímek valamivel hosszabbra nőnek meg. Nem is a méretükben van látványos eltérés, sokkal inkább a súlyukat illetően. Míg egy 35 kg-os nőstény meglehetősen nagynak számít, addig egy átlagos hím testsúlya elérheti a 85 kg-ot is. Érdekel, hogy miért lehet ekkora az eltérés köztük? Nagyon egyszerű rá válaszolni, ugyanis arról van szó, hogy a nőstény kenguru amint eléri a felnőttkori fejlettségi szintet, megáll a növekedésben, a hímek viszont egész életükben - kis mértékben ugyan, de - folyamatosan növekednek.
 | A testüket tömött, gyapjas, vöröses vagy kékesszürke szőrzet borítja, van azonban olyan testtáj, ahol piszkosfehér a színük, továbbá a mancsuk és a hátsó lábak vége fekete. Milyen furcsa dolgokat produkál a természet, hiszen egy ilyen jelentős méretű állatnak a kölyke születéskor csupán 28 gramm. Szerintem nincs is másik olyan állat a természetben, melynél az újszülött és a felnőtt példány mérete között ekkora lenne az eltérés. Az anyja ugyanis 3000-szer nehezebb a picikénél. A nőstény kenguru 33 napig hordja a kis bébit a méhében majd a születés után egy teljes évig a pici még az erszény védelmét élvezi.
 | A nőstény egyszerre csak egy kölyköt ellik, s még arra is képes, hogy a már megtermékenyített petesejt fejlődését felfüggessze, és kitolja a szülés időpontját, ha az életkörülmények úgy kívánják. Ez az aranyos állat sajnos nem hosszú életű, állatkertben néha kihúzzák 20 éves korig, a természetben azonban nem élnek ennyi ideig. A vörös óriáskenguru 10-12 fős csoportokban él, a hímek úgynevezett bokszmérkőzés során döntik el, ki a főnök. Táplálékuk nem túl változatos, leggyakrabban fűféléket esznek.
Már csak azért is veszélyes ellenfélnek számít, mert erős hátsó lábaival hatalmasakat tud rúgni, nem ajánlatos sarokba szorítani. Ha már a lábairól volt szó, fontos megemlíteni, hogy ugráló mozgása ellenére elég gyorsan képes haladni, eléri a 40 km/órás sebességet is. Futás közben a farkával egyensúlyozza magát. Hosszában 8 métert, magasságban pedig 3 métert is képes ugrani.
Ne becsüljük hát le ezt a tiszteletreméltó és csodálatos erszényest, hiszen méltán nevezhető az állatvilág egyik csodájának!
|