Madáretetés
2004.10.05. 17:46
Hogyan és miért készíts a madaraknak télire etetőt?
A madáretetésről
Elvárosiasodott, rohanó világunkban nemhogy környezetünkre, de egymásra, sőt magunkra sem jut időnk. Remélhetőleg azonban még sokakban ott rejlik a természet szépségei iránti fogékonyság, a rászoruló élőlények iránti szánalom. Természetesen nem elég az állatokat sajnálni, hanem bizony cselekednünk is kell! Ki gondolna arra, hogy a téli madáretetés bizony igen fontos - lehet, hogy ennek köszönhetik, majd unokáink, hogy találkozhatnak egy-egy madárfajjal - még a mindennapos időhiányban szenvedő ember is tud napi néhány percet kerti kedvenceire fordítani. A madáretetés célja elsősorban a télen szűkös táplálékviszonyok közé került madárvilág megsegítése, nem elhanyagolható azonban az az esztétikai élmény sem, amelyet a madáretetők színes kavalkádja nyújt. Igaz, a cselekvő természetvédelem eme káprázatos tevékenységének első lépése kicsit több időt igényel, nevezetesen a madáretető elkészítését.
Hogyan építsünk madáretetőt?
Elsősorban szabadidőnk, másodsorban rendelkezésünkre álló alapanyagok (és kézügyesség), harmadsorban anyagi forrásaink függvényében igen sokféle madáretetőt készíthetünk.

|

|

|
A legegyszerűbb műanyagflakonból készíteni etetőt. Erre a célra eldobható 1,5-2 l-es műanyagflakonokat (így a túlzott szeméttermelést is csökkentjük) használhatunk, az etető kialakítása kreativitásunk függvénye. |
Emeletes házaknál ún. ablaketetőt használhatunk, ezt fából célszerű készíteni. Ügyeljünk arra, hogy az etetőből kihulló ételmaradékok ne zavarják az alattunk lakókat.
|
Nagyobb kertekben célszerű az ún. dúcetetőt használni. Az etető két szemközti oldalát üveggel fedjük be, így a szél nem tudja elfújni a kiszórt táplálékot és a madarak is összkomfortosabban érzik magukat. Az etető kihelyezésénél ügyeljünk arra, hogy a macskák ne tudják megközelíteni. |
Természetesen a leírtaktól eltérő típusok is készíthetők.
Mivel etessük a madarakat?
Ami a legfontosabb: ha elkezdjük az etetést a tél során ne hagyjuk abba! A madáretetőhöz szoktatott madarak számítanak az eleségre, különösen a havas hónapokban igen nehezen találnak másik táplálékforrást, az etetés beszüntetésével könnyen pusztulásukat okozhatjuk. A fagyos napok, de legkésőbb a hó beköszöntével kezdjük el etetni kerti madarainkat olajos magvakkal (napraforgó, tökmag, fénymag), különböző kölesekkel (kiválóan megfelel a díszállat kereskedésekben kapható magkeverék). Lehetőség szerint mindig lógassunk ki szalonnát, szalonnabőrkét. A madarak számára sokféle konyhai hulladék is megfelel: alma, diótörmelék, sárgarépa, sajt, túró, zsemlemorzsa, húsdarabkák. Időnként kedveskedhetünk a kereskedésekben kapható élőeleségekkel is lisztkukac, földigiliszta. Kenyérmorzsát és kenyérdarabkákat azonban ne adjunk a madaraknak, mert a nedvességtől könnyen megsavanyodnak, az állatok felpuffadhatnak, végül elhullásukhoz vezethet.
Milyen vendégekre számíthatunk?
Remélhetőleg mindenkinek jut ideje arra, hogy munkájának gyümölcsét láthassa. Etetőnkben leggyakrabban verebeket láthatunk majd, de általában több cinegefaj (szén-, kék és barátcinege) is sokszor felbukkan. Erdők, parkok, öreg fák környékén megjelenik a csuszka, a nagy fakopáncs, a vörösbegy, a zöldike, a meggyvágó, a fenyőpinty, az erdei pinty és a fekete rigó. Természetesen a lista közel sem teljes.
Link-ajánlat: http://www.birdsforever.com/wildbirdstore.html
|