A természet csodái: a Kaméleonok
2004.10.12. 19:16
Vajon tud-e úszni a kaméleon?
A tengerek hullámlovasai, avagy tud-e úszni a kaméleon?Mi az? Színváltós a bőre, bogarakkal táplálkozik és a hüllők családjába tartozik. Persze, hogy a kaméleon. S ha már ennyi mindent tudunk róla, akkor most bővítsük egy kicsit ismereteinket. S hogy mivel is? Tippeld meg te is, hogy tud-e úszni ez a furcsa, állat, s ha kíváncsi vagy a válaszra, olvasd el a következő írást.

 | De még mielőtt elárulnánk, hogy igazad volt e vagy sem, azért nézzük meg közelebbről ezt a fura szerzetet. A kaméleont a következőkről lehet a legkönnyebben felismerni. A hátán lévő csipkés taraj kicsit félelmetessé teszi az állatot, ráadásul egész testét pikkely borítja. Hossza 24-30 cm között van és ebből fele a farka. A legtöbb példány Afrika őserdeiben él, mert életükhöz elengedhetetlen feltétel a megfelelő vízmennyiség. A fákon bújnak meg, s csak a lehető legszükségesebb mozgásokat végzik, mint az élelem szerzése. Persze, ehhez sem kell megerőltetni magukat. Ha megfelelő közelségbe kerül a zsákmány, ami azt jelenti, hogy már ott van az orra előtt, akkor rámereszti a szemeit a kiszemelt rovarra, bogárra, s hosszan nézni kezdi azt, miközben szemei össze-vissza forognak. S ha már úgy gondolta, hogy ezt a finom falatot semmiképpen nem szabad kihagyni, akkor fogja és kilövelli hosszú nyelvét, az állat rátapad és máris visszarántja a szájába. A következő pillanatban pedig, már ugyanolyan mozdulatlanul ül, mint előtte, s várja a következő áldozatot. Még mielőtt azonban rátérnénk úszástudására, azt hiszem érdemes egy pár mondatban a színéről is beszélni. Az állat színe normális esetben zöld, de színe semmiféleképpen nem lesz azonos azzal a tárgyéval, amire rátesszük. A színváltozások vagy valamilyen külső hatásra történnek, mint hideg vagy meleg levegő, vagy a közérzet változásának köszönhetően. Ilyen lehet az éhség, szomjúság, jóllakottság, nyugalom szüksége. Ráadásul a testüknek sem minden része változik. Az áltól az alfejig húzódó sárga sáv és a kezek, lábak belső fele az úgynevezett semleges vonal, amelyek sohasem váltanak színt.
 | S akkor most jöjjön, aminek jönnie kell. Ezek a rettenthetetlen kis állatok, ugyan csapnivaló úszók, de a legújabb kutatások azt mutatják, hogy 26 millió év alatt, rengetegszer szelték már át a tengereket, óceánokat. A kutatók szerint a forgószemű gyík Madagaszkár szigetéről származik, s onnan több hullámban hódította meg a Földet. Kidőlt fatörzsek ágaiba és vízen úszó növényekbe kapaszkodva tették meg a több kilométeres utakat. Más feltételezések viszont azt mutatják, hogy a kontinensek szétválása osztotta meg a kaméleon populációt.
 | A kaméleonnak nemcsak a szeme, hanem a két agyfélteke és így a testének jobb és bal oldala is független egymástól. Éppen ezért gondolják azt, hogy az állat nem képes úszó mozgásra. Egy azonban biztos. Ha az állat véletlenül a vízbe esne, nem merülne el, hiszen egyszerűen csak felfújná testét, és könnyedén ellebegne a víz felszínén valamiben megkapaszkodva. S még egy érdekesség. Spanyolországban nemcsak gyönyörködés céljából tartják a szobában a kaméleont, hanem mert tevékenységét hasznosnak tartják. Ülőhelyet készítenek neki, s egy mézzel teli edényt helyeznek az állat elé. Így könnyen odacsalogatják a nem kívánatos legyeket, akik sajnos vesztükre a kaméleon gyomrának foglyai lesznek.
Tehát nemcsak úszni tud ez hüllő, de még hasznos is az ember számára. De azért te ne egy ilyen állattal ejtsd csapdába a szobádba zümmögő bogarakat
|