Az okos oroszlánfókák
2004.10.22. 15:37
Egyre több dolog igazolja azt a tényt, mely szerint egyes területeken az állatok bizony ügyesebbek, de legalábbis hasonlóan jók, mint mi emberek. És megint találtam egy ilyet, mégpedig a fókák váltak ez esetben a versenytársainkká...
Ilyen okosak az oroszlánfókák?
Fókákat mondtam, de ez így túl általános lenne. A fókák közül egészen pontosan az oroszlán fókákról van szó. Azért figyeltek fel az emberek erre a furcsaságra, mert ennek a fajtának egy példánya tíz év múlva is emlékezett egy olyan mutatványra, amit még akkoriban tanítottak meg neki. A kutatók szerint az állatok agya egészen máshogy működik, mint az embereké. Ha ugyanis az állatnak nincs alkalma arra, hogy alkalmazza azt a bizonyos dolgot, amit megtanítottak neki, akkor előbb-utóbb elfelejti. Van ugyan néhány emlősfajta, mint például a rhesusmajom, amely igen jó emlékezőképességgel rendelkezik, de ez az oroszlánfóka, akit Rionak hívnak, még rajta is túltett. Két tengerbiológus kezdett el foglalkozni Rioval, még 1991-ben. A foglalkozás abból állt, hogy mindig két olyan táblát mutattak neki egyszerre, amelyekre bizonyos jelek voltak festve. Nagyon hamar sikerült nekik megtanítani Riot arra, hogy felismerje, ha a két táblán ugyanaz a jel látható.
 | Amikor már tökéletesen meg tudta oldani ezt a feladatot, akkor kezdték bonyolítani a dolgot, ekkor jött az igazi megpróbáltatás. Felmutattak Rionak egy festett táblát, azután két újabbat. A két újabbik tábla egyikén lévő jel megegyezett annak a táblának a jelével, amit elsőként mutattak neki. A harmadik táblán egy egészen különböző jel állt. Ha ügyesen végrehajtotta a feladatot, vagyis rámutatott arra a táblára, amin az elsővel azonos jel volt látható, akkor az oktatóitól halat kapott jutalmul. Hogy, hogy nem, úgy alakult, hogy a mutatványt tíz évig nem ismételtették meg vele, aztán egyszer csak előkerültek a régi táblák, pontosan 2001-ben. Ezúttal ráadásul olyan jelek voltak rajta, számok és betűk, melyekkel azelőtt még csak nem is találkozott Rio. Mégis éppen olyan tökéletesen végrehajtotta a feladatot, mint annak idején.
 | A kutatók szerint azért volt képes ez a kedves fóka ismeretlen jelekkel is megoldani a feladatot, mert arra emlékezett, hogy az azonosságot kell keresnie. Így tíz év múlva arra is megtanították, hogy a betűket és a számokat is el tudja egymástól különíteni. Természetesen Rion ez a feladat sem fogott ki. Azzal próbálták magyarázni ezt a fantasztikus képességet, hogy az oroszlánfókáknak eredeti élőhelyükön emlékezniük kell olyan fajta zsákmányokra is, melyekkel akár egy évig nem találkoznak. Pusztán az életben maradáshoz van rá szükségük.
|