Az egész élővilág néhány könyvben!
2004.11.27. 11:20
A Kossuth Kiadó 2003 tavaszán indította el Magyarország, illetve a Kárpát-medence élővilágát bemutató sorozatát. A vízhatlan borítóval ellátott, zsebkönyv méretű sorozatnak nagy hasznát vehetik a természetjárók...
Kishatározókban az élővilág
A Kossuth Kiadó 2003 tavaszán indította el Magyarország, illetve a Kárpát-medence élővilágát bemutató sorozatát. A vízhatlan borítóval ellátott, zsebkönyv méretű sorozatnak nagy hasznát vehetik a természetjárók. Összegyűjtött köteteiből átfogó kép bontakozik ki hazánk élővilágáról. A gazdagon illusztrált kishatározókban színes fényképek és pontos leírások segítik az olvasók tájékozódását.
 |
A Kossuth Kiadó ez év tavaszán indította útjára az Élővilág című sorozatát, amely a nagyközönség számára mutatja be a Kárpát-medencében honos állatokat és növényeket. A több mint 50 éves múltra visszatekintő kiadó az utóbbi évtizedben számos változáson ment keresztül, így mára az egyik leghaladóbb kiadóvá vált. Ez kiadványaik tartalmában és kivitelezésében egyaránt tetten érhető. Az Élővilág sorozat tematikus kötetei sorra veszik a jellegzetes hazai növény-, gomba- és állatcsoportokat. A kötetek nagy segítséget jelenthetnek a diákoknak és a felnőtt érdeklődőknek abban, hogy kirándulásaik során a megfigyelt élőlényeket meghatározzák, illetve a leírásokból minél több információt szerezzenek az adott faj életmódjával és jellemzőivel kapcsolatban. A sorozat kiállítása lehetővé teszi, hogy sokáig szolgálja használóját. A vízhatlan műanyag borításnak köszönhetően hosszú ideig használhatja kedvére az olvasó a köteteket.
Az Egyszikűek - orchideák, nőszirmok, liliomok és rokonaik a Kárpát-medencében - című kötet a törzsfejlődés során létrejött növények közül legfejlettebbnek tekinthető zárvatermő növények fiatalabb képviselőit mutatja be - tőlük ősibbek a kétszikű növények. Az egyszikűek hazánkban megtalálható összes színpompás és igen változatos formájú fajának mintegy a fele megtalálható a sorozat eme részében.
Amint azt az akár zsebre is vágható könyvecske bevezetőjében olvashatjuk, az egyszikűek (monocotyledonopsida) osztályába sorolt növények jellemzői a főgyökér nélküli, mellékgyökerekből álló gyökérrendszer, a párhuzamos levélerezet és a nevükhöz híven az, hogy egyetlen sziklevéllel csíráznak. Egy részük csodás színekben pompázik, porzásukat rovarok végzik és széles körben ismertek, mint például az orchideák. Más fajaik viszont aprócska, szél által beporzott növények, jelentőségük mégis mérhetetlenül fontos. Az egész növényvilág gazdasági szempontból legjelentősebb képviselői a szintén egyszikű jellegtelen pázsitfűfélék. Számos képviselőjük szolgál vadon élő és háziasított növényevő állatok eleségéül, de a régóta termesztett gabonafélék az emberiséget is táplálják.
Magyarország területén mintegy 500 egyszikű növényfaj található meg. Ez az összes előforduló növénynek nem kevesebb, mint a negyede. A könyv terjedelmi okok miatt nem törekszik a teljes körű bemutatásukra, ám azt felvállalja, hogy átfogó képet adjon a legfontosabb csoportjairól. A látványosabb, különleges életmóddal rendelkező kosborfélék közül több szerepel a kötetben, mint a kevésbé feltűnő szittyó- vagy pázsitfűfélék közül. Ám arra ügyeletek a szerkesztők, hogy a gyakori és igen ritka növények is helyt kapjanak.
Minden bemutatott növényhez színes fotó és rövid szöveges jellemzés tarozik, melyben a legfontosabb alaktani jellemzők mellett hazai előfordulásáról és gyakoriságáról sem feledkeznek meg a szerzők. Az olvasó ügyes és könnyen érthető jelrendszer segítségével tájékoztatást kap az adott növény élőhelyigényéről és védettségének fokáról, illetve a virágzásának idejéről.
|